Historia kamienicy zaczyna się w czasach gdy Ursus nie był Ursusem, a kilkoma sąsiadującymi ze sobą wsiami. Tu, gdzie dziś mieści się stacja kolejowa, biegnie ulica Cierlicka, Kościuszki itd. była wieś Czechowice, a swoje gospodarstwo prowadzili Piotr i Klara Szpudowie. Po drugiej stronie torów funkcjonowała już fabryka, co miało niemały wpływ na okolicę. W grudniu 1926 roku, po kilku latach starań otwarto stację kolejową „Ursus”, co bezpośrednio przyczyniło się do zmian urbanistycznych w okolicy. Zaczęły powstawać domy, sklepy i kamienice.
W latach 30. syn państwa Szpudów – Jan rozebrał drewnianą zabudowę gospodarstwa i wybudował dwupiętrową kamienicę. Od samego początku budynek pełnił dwie funkcje: mieszkalną i usługową. Na parterze kamienicy otwarto placówkę pocztową, która funkcjonowała tutaj aż do 1997 roku. Na pierwszym piętrze powstały dwa osobne mieszkania. Jedno zostało zajęte przez Jana z żoną. Niestety nie dane było Janowi długo cieszyć się swoim domostwem. W 1939 roku dostał powołanie do wojska i niedługo potem zaginął po nim ślad. W czasie okupacji w drugim mieszkaniu na pierwszym piętrze mieszkał Władysław Godurkiewicz – wójt i lokalny bohater, który swoimi działaniami uratował wielu Polaków przed śmiercią. Na drugim piętrze mieszkał naczelnik poczty – Pankracy Więcławski.
Kamienica przetrwała wojnę praktycznie nietknięta. Dziś możemy podziwiać piękną kutą balustradę i częściowo zachowaną oryginalną stolarkę okien klatki schodowej. W latach powojennych, gdy budowano tunel pod torami, zdecydowano się zamurować oryginalne wejście do kamienicy znajdujące się od strony dzisiejszej ulicy Cierlickiej.
Warto również przyjrzeć się bocznej elewacji budynku znajdującej się od strony ulicy Wiosny Ludów. Można na niej dostrzec wielkoformatową, malowaną reklamę zakładów Ursus. Niestety mural ten jest w bardzo kiepskim stanie. Mam nadzieję, że jednak zostanie poddany renowacji i dalej będzie przypominał o nieistniejących już zakładach, miejscu tak ważnym, że od niego wzięła się obecna nazwa dzielnicy. ***
*** wpis archiwalny, pierwszy raz opublikowany na blogu 19 lipca 2018 roku. Zdjęcia Kamienicy powstały w lipcu 2018 roku. Aktualnie w kamienicy trwają już prace remontowe wewnątrz mieszkań. Inwestor przymierza się również do renowacji części wspólnych ( dach, poddasze, klatka schodowa, elewacja). Z artykułu p. A. Gorzkowskiej wynika, że planowane jest przywrócenie oryginalnego wyglądu elewacji z zachowaniem i odnowieniem muralu „Ursus” z lat 70. W związku z tym poszukiwane są archiwalne zdjęcia budynku. Więcej szczegółów znajdziecie Państwo tutaj: Poszukiwane archiwalne zdjęcia zabytkowej kamienicy.