
Śródmiejska ulica Widok jest idealnym przykładem tego, jak warszawskie perełki chowają się tuż pod naszymi nosami. Chyba nie ma osoby w Warszawie, która nie przeszłaby obok tej ulicy. Znajduje się ona bowiem w samym centrum Warszawy. Rozpoczyna swój bieg na skrzyżowaniu z ulicą Kruczą, a kończy tuż przy Rotundzie – skrzyżowaniem z Marszałkowską.
Na tej – dziś krótkiej, trochę zapominanej – ulicy ulokowanych jest kilka pięknych przedwojennych kamienic. Jedną z nich jest ta pod nr 16. Wybudowana w 1885 według projektu duetu architektów – Jana Hinza i Anzelma Krasińskiego dla adwokata Aleksandra Lednickiego. Kamienica szczęśliwie przetrwała zawieruchę wojenną oraz czasy powojenne, kiedy to okolice ogołocono z oryginalnych zabudowań. Jednak jej elewacja prze wiele lat pozbawiona była oryginalnych zdobień. Zmieniło się to kilka lat temu, gdy wspólnota mieszkaniowa postanowiła przeprowadzić generalny remont wraz z rekonstrukcją oryginalnego wyglądu. Budynkowi przywrócono dawny blask. Odnowiono elewację w całej kamienicy, na część frontową powróciły dekory, na dziedzińcu skuto asfalt, położono kostkę brukową, odnowiono również odboje oraz zdrój. Zadbano również o wnętrza. Zachowano oryginalne elementy wystroju klatek schodowych. Na reprezentacyjnej klatce znajdziemy między innymi oryginalną stolarkę drzwiową i okienną, kute balustrady, czy zdobne wnęki. Podobnie zresztą na mniejszych, uboższych bocznych klatkach. Jednak dla mnie najpiękniejsze są dwie tylne, niemal bliźniacze klatki schodowe. Kryją one bowiem w sobie ażurowe schody w kształcie łez. Ich stopnie pokrywa drewno, zaś na spocznikach znajdziemy oryginalne posadzki. Prawdziwe perełki.




















piekne ?
Na ulicy Widok 16 poległa w Powstaniu Warszawskim 11 września 1944 roku sanitariuszka batalionu „Kiliński” 21 letnia strzelec Kalina Bogdańska.
Dziękuję za tą informację. Przyda mi się do opisu miejsc mniej znanych, a związanych z Powstaniem Warszawskim.