Śródmiejska ulica Widok jest idealnym przykładem tego, jak warszawskie perełki chowają się tuż pod naszymi nosami. Chyba nie ma osoby w Warszawie, która nie przeszłaby obok tej ulicy. Znajduje się ona bowiem w samym centrum Warszawy. Rozpoczyna swój bieg na skrzyżowaniu z ulicą Kruczą, a kończy tuż przy Rotundzie – skrzyżowaniem z Marszałkowską.

Na tej – dziś krótkiej, trochę zapominanej – ulicy ulokowanych jest kilka pięknych przedwojennych kamienic. Jedną z nich jest ta pod nr 16. Wybudowana w 1885 według projektu duetu architektów – Jana Hinza i Anzelma Krasińskiego dla adwokata Aleksandra Lednickiego. Kamienica szczęśliwie przetrwała zawieruchę wojenną oraz czasy powojenne, kiedy to okolice ogołocono z oryginalnych zabudowań. Jednak jej elewacja prze wiele lat pozbawiona była oryginalnych zdobień. Zmieniło się to kilka lat temu, gdy wspólnota mieszkaniowa postanowiła przeprowadzić generalny remont wraz z rekonstrukcją oryginalnego wyglądu. Budynkowi przywrócono dawny blask. Odnowiono elewację w całej kamienicy, na część frontową powróciły dekory, na dziedzińcu skuto asfalt, położono kostkę brukową, odnowiono również odboje oraz zdrój. Zadbano również o wnętrza. Zachowano oryginalne elementy wystroju klatek schodowych. Na reprezentacyjnej klatce znajdziemy między innymi oryginalną stolarkę drzwiową i okienną, kute balustrady, czy zdobne wnęki. Podobnie zresztą na mniejszych, uboższych bocznych klatkach. Jednak dla mnie najpiękniejsze są dwie tylne, niemal bliźniacze klatki schodowe. Kryją one bowiem w sobie ażurowe schody w kształcie łez. Ich stopnie pokrywa drewno, zaś na spocznikach znajdziemy oryginalne posadzki. Prawdziwe perełki.

Kolorowe zdjęcie. Podwórko studnia widziana od dołu, na środku podwórza liściaste drzewo.
Zdjęcie kolorowe. Widok na klatkę schodową po prawej stronie duże drewniane drzwi. Po lewej widoczne eleganckie schody z marmuru wraz z żeliwną, esowatą balustradą. Z przodu kadru widoczny fragment posadzki beżowo niebieskiej posadzki.

3 Replies to “WIDOK 16 – KAMIENICA ALEKSANDRA LEDNICKIEGO”

  1. Na ulicy Widok 16 poległa w Powstaniu Warszawskim 11 września 1944 roku sanitariuszka batalionu „Kiliński” 21 letnia strzelec Kalina Bogdańska.

    1. Dziękuję za tą informację. Przyda mi się do opisu miejsc mniej znanych, a związanych z Powstaniem Warszawskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *