Sierpień 44’ nie jest łaskawy dla mieszkańców Ochoty. 4 dnia Powstania na jej teren została wysłana słynąca ze szczególnego okrucieństwa Rosyjska Narodowa Armia Wyzwoleńcza “RONA” pod dowództwem Rosjanina Brigadefuhrera SS Bronisława Kamińskiego. Dla Ochocian rozpoczął się okres zastraszania, rabunków, gwałtów i morderstw. Rozpoczęła się Rzeź Ochoty. W kilka dni ginie ok. 10 tys. mieszkańców. Niemcy zakładają obóz przejściowy na terenie dzisiejszych hal Banacha. „Zieleniak” przejdzie do historii jako miejsce straszne, w którym nikt nie mógł czuć się bezpiecznie.

Budynek Dawnej Wolnej Wszechnicy Polskiej- tutaj w 1944 kwaterowała RONA

Na Starówce trwają zaciekłe walki o utrzymanie pałacu Blanka. Niemcy atakują ze stanowisk snajperskich ulokowanych najprawdopodobniej w Teatrze Wielkim. Jedna z kul doosięga Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poeta zostaje pochowany wieczorem na dziedzińcu pałacu Jabłonowskich, pełniącego w 44 roku rolę ratusza. Dopiero w 1947 roku dochodzi do ekshumacji i przeniesienia szczątków na cmentarz powązkowski.

Pałac Blanka
Dziedziniec pałacu Jabłonowskich – po lewej głaz upamiętniający pierwotne miejsce pochówku K. K. Baczyńskiego.
Pierwotne miejsce pochówku Krzysztofa Kamila 
Baczyńskiego

Krwawe walki toczą się również w pozostałych dzielnicach Stolicy, giną setki Powstańców ale i cywili. Do masowych rozstrzeliwań dochodzi na Woli i Mokotowie.

ul. Sandomierska 21 – upamiętnienie 17 ofiar niemieckiego terroru.
ul. Sandomierska 23 – tutaj Hitlerowcy rozstrzelali 9 osób.
ul. Rakowiecka 15/17 Tablica upamiętniająca ofiary niemieckich mordów.

Niemcy dalej prowadzą ataki z powietrza. Część miasta popada w ruinę. Z powodu zawalenia się hotelu „Victoria” Sztab Komendy Okręgu AK przenosi się do gmachu PKO u zbiegu Świętokrzyskiej i Jasnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *