„Hej, kto Polak, na bagnety!
    Żyj, swobodo, Polsko, żyj!
    Takim hasłem cnej podniety
    Trąbo nasza wrogom grzmij!
    Trąbo nasza wrogom grzmij! „

Ósmego sierpnia o 9:45 rozpoczyna nadawanie powstańcza radiostacja „Błyskawica”. Radiostacja została ulokowana w gmachu PKO przy zbiegu ul Jasnej oraz Świętokrzyskiej. Pierwszym nadanym sygnałem przez „Błyskawicę” była pieśń „Warszawianka” oraz słowa wypowiedziane przez Zbigniewa „Krzysztofa” Świętochowskiego : „Halo, tu mówi +Błyskawica+! Stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie, na fali 32, 8 oraz 52, 1 m. Duch Warszawy jest wspaniały” . Radiostacja nadawała do końca Powstania, a jej sygnał słyszalny był nawet w Londynie.

Niemcy atakują Stare Miasto ze wszystkich stron. Trwa artyleryjski ostrzał, lotnictwo zrzuca bomby zapalające. Okrucieństwo Niemców nie zna granic. Nacierająca na plac Teatralny i ulicę Bielańską rozkazują iść przed swoimi oddziałami kilkudziesięciu kobietom i dzieciom. Powstańcy odpierają ten atak, jednak straty ludzkie są ogromne. Nieopodal, w ruinach Teatru Wielkiego Niemcy mordują 350 osób, głównie chłopców i mężczyzn zamieszkujących okolicę.

W gmachu Teatru Wielkiego Niemcy dokonali masowych egzekucji

Na Woli trwają walki w rejonie Grzybowska – Krochmalna – Wronia. Powstańcy podejmują nieudaną próbę zniszczenia niemieckiego pociągu pancernego znajdującego się na kolejowej linii obwodowej.

Powstańcy wraz z mieszkańcami kamienic wchodzących w skład „Reduty Wawelskiej” szykują się do ewentualnej ewakuacji – przekopują tunel z piwnic kamienic do pobliskich kanałów sieci wodociągowej.

W Śródmieściu Południowym powstańczy batalion Bełt wspierany przez Batalion KB „Sokół” szykuje się do ataku w obronie al. Jerozolimskich i zapewnienia stałej łączności obu części Śródmieścia. Około godziny 16.00 u zbiegu Brackiej z Alejami Niemcy ostrzeliwują Powstańców serią z ckm. Kule dosięgają 21-letniego Antoniego Szczęsny Godlewskigo. Antek Rozpylacz zostaje pochowany dzień później na podwórzu kamienicy przy Brackiej 5. Uczestnictwo w powstańczych walkach oraz przedwczesna śmierć uczyniły z Antka jednym z symboli Powstania Warszawskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *