Spacerując po warszawskim Targówku nadal można spotkać drewniane relikty przeszłości. Tym najbardziej znanym jest niewątpliwie Dom Paprockiego przy Bieruty 18, którego historię już prezentowałam. W jego bezpośredniej okolicy, jeszcze do zeszłego roku, stał inny drewniany budynek.

Dom przy Praskiej 1 powstał najprawdopodobniej około 1920 roku. Niestety nie udało mi się ustalić do kogo należał. Pewne jest jedynie, że przetrwał wojnę w nienajgorszym stanie. W latach 50. na mocy decyzji Wydziału Kwaterunkowego Stołecznej Rady Narodowej do domu wprowadzili się nowi lokatorzy – przesiedleni z ul. Chmielnej Wiele lat później rodzina ta starała się uzyskać ( przez zasiedzenie ) prawo do budynku. Sprawa została oddalona przez sąd, a drewniak przy Praskiej przeszedł pod władanie ZGM Tragówek.

Przez wiele lat obiekt stał praktycznie pusty, od czasu do czasu zamieszkiwali go bezdomni. W 2012 roku budynek został ujęty w gminnej ewidencji zabytków. Niestety wpis nie uchronił go od najgorszego. 16 sierpnia 2019 roku około drugiej w nocy w domu wybuchł pożar. Czy było to podpalenie czy przypadkowe zaprószenie ognia nie wiadomo. Niestety około 100 letni, drewniany relikt Targówka przepadł na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.