Spacerując po warszawskim Targówku nadal można spotkać drewniane relikty przeszłości. Tym najbardziej znanym jest niewątpliwie Dom Paprockiego przy Bieruty 18, którego historię już prezentowałam. W jego bezpośredniej okolicy, jeszcze do zeszłego roku, stał inny drewniany budynek.

Dom przy Praskiej 1 powstał najprawdopodobniej około 1920 roku. Niestety nie udało mi się ustalić do kogo należał. Pewne jest jedynie, że przetrwał wojnę w nienajgorszym stanie. W latach 50. na mocy decyzji Wydziału Kwaterunkowego Stołecznej Rady Narodowej do domu wprowadzili się nowi lokatorzy – przesiedleni z ul. Chmielnej Wiele lat później rodzina ta starała się uzyskać ( przez zasiedzenie ) prawo do budynku. Sprawa została oddalona przez sąd, a drewniak przy Praskiej przeszedł pod władanie ZGM Tragówek.

Przez wiele lat obiekt stał praktycznie pusty, od czasu do czasu zamieszkiwali go bezdomni. W 2012 roku budynek został ujęty w gminnej ewidencji zabytków. Niestety wpis nie uchronił go od najgorszego. 16 sierpnia 2019 roku około drugiej w nocy w domu wybuchł pożar. Czy było to podpalenie czy przypadkowe zaprószenie ognia nie wiadomo. Niestety około 100 letni, drewniany relikt Targówka przepadł na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.